PROFESYONELDEN ÖĞÜTLER


AYDINLATMADA ENERJİ TASARRUFU

Püf noktaları; Açık renkli duvar,mobilya perde ve halı ışığı yansıttığından odanın aydınlatma ihtiyacını azaltarak önemli bir enerji tasarrufu sağlar.

Saç kurutma makinesinin 10 dk. çalışması ile 60 Watt gücünde bir lambanın 3 saat yanması, eşdeğer bir elektrik tüketimi gerçekleştirir.

Enerji tasarrufu, üretimde ve iş gücünde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimlikullanmak, aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

En bilinen meterya lolan tasarruflu ampuller normal ampullerden 5 kat daha az enerji üretir ve 10 kat daha uzun ömürlüdür.

Enerji Verimliliği Nedir?
Enerji verimliliğinde en önemli faktör enerji tasarrufudur. Direkt enerji tasarrufu sağlamak için tasarruf teknolojilerini kullanmak ; alışkanlıkları ve günlük davranışları enerjiyi daha verimli kullanacak biçimde düzenlemek gibi somut önlemlerden oluşmaktadır.

Neden Enerjiyi Verimli Kullanmalıyız?

Her evde sadece iki adet 100 Watt gücünde eski tip ampulü tasarruflu ampullerle değiştirmek yılda 750 TL enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede 50 milyon ağaç tarafından temizlenebilen ,yılda 1.1 milyon tonluk karbondioksit salınmasıda engellenmiş olur.

15 Watt enerji tasarruflu bir ampul, 75 Watt normal bir ampulden yüzde 80 oranında daha az elektrik harcar. 6 yıl boyunca 12 adet eski tip ampule ihtiyaç duyulurken aynı sürede sadece bir adet tasarruflu ampul yeterli olacaktır.

Enerjinin Fazla Kullanılması Sonucunda;

Doğal koynaklar hızla tükeniyor,

Çevre kirleniyor,

Enerji için yüksek miktarda bedeller ödeniyor.

Dünyada enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda, 2020 yılında, fosil yakıt kaynaklarının yarısının tüketilmiş olacağı tahmin edilmektedir.

Fosil kaynaklar sadece yakıt olarak değil aynı zamanda başta ilaç sanayi olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu yönüyle de korunması, en azından tüketiminin azaltılması önemlidir.